Typy okien

ako vybrať správne? V nasledujúcom článku Vám v skratke predstavíme typy okien, aby ste si mohli vybrať ten správny, ktorý spĺňa Vaše požiadavky.

Podľa možnosti otvárania rozlišujeme:

  • Sklopné okná –  sklopné okná môžu byť iba sklopné, alebo aj otváravé-sklopné vpravo alebo vľavo. Sklápanie okna do rôznych polôh umožňuje vetranie bez nutnosti otvorenia celého krídla.
  • Posuvné okná – alebo zvané aj panoramatické okná sú vhodnou voľbou pri menších priestoroch, ako napríklad v kuchyni. Nakoľko sa okno neotvára krídlom, ale posúva, šetrí miesto, je ideálnou voľbou preto napríklad nad drez alebo pracovný pult.
  • Pevné okná – alebo fixné okná sú riešením pre miestnosti, kde nemusí byť okno otvorené. Pevné okno má väčšiu plochu skla, prepúšťa viac svetla, nehrozia ani straty netesnosťami okenného krídla. Je lacnejšie.

Podľa počtu krídiel si môžete vybrať:

  • Jednokrídlové okná – môžu byť otváravé, sklopné alebo otváravé-sklopné. Sú vhodné do menších miestností, väčšie jednokrídlové okno do bytu pustí viac svetla, ako užšie dvojkrídlové.
  • Dvojkrídlové okná – môžu byť bez stĺpika ( ľavé krídlo s kľučkou alebo pravé krídlo s kľučkou) alebo so stĺpikom (obe krídla s kľučkou). Sú vhodné do väčších miestností.

Balkónové dvere

prepájajú Váš obytný interiér s okolitou záhradou, možnosť výberu je iba na Vašich požiadavkách – či si vyberiete klasické balkónové dvere, jednokrídlové, alebo dvojkrídlové so stĺpikom (zvané aj francúzske) alebo praktickejšie bez stĺpiku s väčším výhľadom. Na výber máte aj sklopno-posuvné balkónové dvere, ktoré šetria miesto. Ešte lepšou variantou sú zdvižno-posuvné dvere s bezbariérovým prahom s možnosťou väčších rozmerov.

Otváranie dovnútra alebo von?

Z hľadiska šetrenia miesta sa Vám môže zdať otváranie dverí smerom von ideálnejšie, vchodové dvere by sa však mali z bezpečnostných dôvodov otvárať dovnútra. V prípade požiaru sa záchranári ľahšie dostanú do bytu a pri dverách otváraných smerom von hrozí aj nebezpečenstvo práve okoloidúcej osoby. Pri interiérových dverách je voľba ľubovoľná, treba si však brať do úvahy budúce rozmiestnenie nábytku

utahwest